چطور باید یک کافه راه اندازی کنیم؟

چطور باید یک کافه راه اندازی کنیم؟
بخش اول

نوشته شده در قسمت : وبلاگ ، توسط مدیر سایت

از آنجایی که هر روز تعدادی ایمیل و پیام دریافت می‌کردیم که برای راه اندازی کافه چه کارهایی باید انجام داد و چطور می‌توان یک کافه خوب راه اندازی کرد تصمیم گرفتم هر از گاهی مطالبی را در وبلاگ ‌ویکی‌درینک در اختیار دوستان و علاقمندان به راه اندازی کافه قرار دهم. این مطالب مواردی است که در مراجعه به کافه‌های مختلف کسب کرده‌ام و بخش بیشتر آن پیرو صحبت با افراد متخصص در این حوزه است. به عنوان نمونه هفته‌ی گذشته در جریان کافه‌گردی با صاحب سه کافه معروف در تهران صحبت کردم و فکر کردم بیان این موارد خالی از لطف نیست، حقیقتِ ماجرا آن است که اول تصمیم داشتم این مطالب را در قالب یک مصاحبه و گفتگو با صاحبان کافه‌ها جمع‌آوری کنم اما فکر کردم شاید کمی کسالت‌بار به نظر برسد، برای همین تلاش می‌کنم تا این مطالب را به صورت موارد کوتاه آماده و در همین بخش قرار دهم.

قبل از هر کاری یک طرح تجاری آماده کنید.
به قولِ صاحب یکی از کافه‌های حوالی شمال تهران بیشتر افراد این طور استنباط می‌کنند که کافه باز کردن شغل راحتی است، در حالی که باز کردن کافه باید با بررسی کامل و هوشمندانه قبلی همراه باشد، بسیاری از کافه‌ها در همین تهران در خیابان اصلی و مناطق خوبی هم قرار داشتند اما عملا بعد از مدتی با شکست مواجه شدند و حالا کرکره کافه برای همیشه پایین کشیده شده است.

 

راه اندازی کافه

 

فرض کنید توانستید یک کافه در محل مورد نظرتان باز کنید، خب؟ حقیقت این است که بحث آماده کردن منو (و به قولی بستن منوی کافه!) ، آموزش لازم برای تهیه نوشیدنی‌ها مواردی هستند که می‌توان آنرا با بررسی و استفاده از تجربه افراد متخصص به خوبی انجام داد اما آیا قبل از راه اندازی کافه به صورت دقیق به اینکه قرار است چه تعدادی مشتری داشته باشید و چه سیاستی را در پیش خواهید گرفت فکر کرده‌اید؟ به جرات می‌توانم بگویم می‌توان با بررسی آگاهانه و تهیه یک طرح تجاری جلوی این زیان‌ها را گرفت. باید محل مورد نظر را از نظرهای مختلف مورد بررسی قرار دهید، مشتریان شما چه افرادی خواهند بود؟ هر روز چه تعداد مشتری خواهید داشت؟ برآوردتان از هزینه‌های کافه چیست؟ برای آینده کافه چه برنامه‌هایی دارید؟ نزدیکترین کافه‌های اطرافتان در کدام منطقه هستند؟ اینها بخشی از سوالاتی هستند که باید قبل از شروع کار برای آن جواب‌های مشخصی داشته باشید.

پیشنهاد می‌کنم همه موارد را قبل از انجام کار روی کاغذ مکتوب کنید و در صورت امکان با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید تا بتوانید راهکارهای لازم را قبل از اجرای پروژه راه اندازی کافه در نظر بگیرید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد می کنیم، این مطالب را هم مشاهده کنید.