چای ماسالا

چای ماسالا

نوشته شده در قسمت : بدون قهوه ، نوشیدنی گرم ، توسط سمیه آتشی

چای ماسالا یک چای اصالتا هندی است که از ترکیب چای، شیر و چندین ادویه تهیه می شود. این چای مناسب برای عصرانه در روزهای سرد زمستانی و یا رفع خستگی می باشد.
تاریخچه چای ماسالا به ۵۰۰۰ هزار سال (یا ۹۰۰۰ هزار سال) پیش در آسیای جنوبی بازمی گردد. زمانی که پادشاهان این چای را به عنوان نوشیدنی که خاصیت دارویی درمانی داشت استفاده می کردند. در آن زمان چای ماسالا هم به صورت سرد و هم گرم سرو می شد و از انواع ادویه ها در تهیه آن استفاده می شد. در واقع طرز تهیه آن در مناطق مختلف متفاوت بود.
سالها بعد در سال ۱۸۳۵ وقتی که بریتانیا شروع به کشت چای سیاه در ¬ایالت‌ آسام‌ (شمال‌ شرقى‌ کشور هندوستان‌) کرد، صنعت چای در هندوستان رشد چشمگیری پیدا کرد و تنوع در تهیه چای نیز آغاز شد. چای ماسالا که امروزه ما آن را می شناسیم در همین دوران به وجود آمد.
در حال حاضر این چای در قسمتهای زیادی در دنیا شناخته شده است و تنوع زیادی در طرز تهیه آن وجود دارد تقریبا می توان گفت که دستورالعمل ثابتی برای تهیه این چای وجود ندارد ولی چای، شیر و ادویه زنجبیل در تمام دستورالعمل ها به کار گرفته شده است. اخیرا چای لاته و چای ماسالا در کشورهای اروپایی و خصوصا آمریکایی طرفداران بسیار ریادی پیدا کرده است.

طرز تهیه چای ماسالا

طرز تهیه (برای دو نفر):
• میخک ۶ عدد
• هل ۷عدد
• چوب دارچین ۲ عدد
• زنجبیل ۲ حلقه
• پودر رازیانه ۱ قاشق غذاخوری
• آب ۲ پیمانه
• شیر۲ پیمانه
• چای سیاه ۱ قاشق غذاخوری یا ۲ عدد چای کیسه ای
• عسل

کلیه مواد به غیر از چای، شیر و عسل را درون ظرفی ریخته و به آرامی به مدت ۱۰ دقیقه حرارت می دهیم سپس چای را اضافه کرده و اجازه می دهیم به مدت ۵ دقیقه حرارت ببیند. سپس شیر داغ را به آن اضافه کرده و از روی حرارت بر میداریم. چای ماسالا را از صافی عبور داده و در لیوان و یا فنجان مناسب سرو می کنیم.

نظرات کاربران

9 پاسخ به “چای ماسالا”

 1. جالبه
  این چای با عسل شیرین می شه دیگه؟

 2. ياسمن می‌گه:

  هرچند بعضی مواد اولیه اش سلیقه ای هست اما
  ترکیباتی که نوشتین کامل نیست

 3. صبا می‌گه:

  خیلی خوشمزست من وانیل و جوز هندی هم میزنم بی نظیره. فقط نمیدونم چرا بعدش دندون درد میگیرم!!!!

 4. نیلوفر می‌گه:

  من که شنیدم عسل نباید حرارت ببین
  و استفاده از چای سیاه هم توی همین نوشیدنیها پرخاصیتی بعیده

 5. مهرنوش می‌گه:

  من درست میکنم ولی چای سیاه نمیزنم و این ادویه های دیگه رو هم بهش اضافه میکنم آویشن . گل محمدی . چند پر به . چند پر به لیمو و بعد از اینکه با شیر مخلوط کردم جوز هندی روش رنده میکنم بینهایت خوشمزه و آرامش بخشه

 6. مهیار می‌گه:

  سلام . من در هند زندگی می کردم . دستور این سایت به مقدار زیادی شاید بشه گفت ۸۰ درصد شبیه ماسالا چای هندیه . پیشنهاد میکنم عین دستور درست کنید.

پاسخ دهید

پیشنهاد می کنیم، این مطالب را هم مشاهده کنید.