معمولا در تمامی حوزه‌های فروش، فروشندگان علاقه دارند تا اطلاعات بیشتری از مشتریان کسب کنند و در نتیجه‌ی آن ضمن تعامل بیشتر و بهتر با مشتریان بتوانند فروش خود را گسترش دهند. قبلا چند یادداشت در مورد ویژگی‌های یک کافه خوب و حتی چند برنامه که کافه‌های بزرگ دنیا در پیش گرفته‌اند مطالبی را منتشر کرده بودیم.
بنا داریم تا در این یادداشت کوتاه کمی بیشتر به Loyalty card ها و معرفی انواع رایج آن بپردازیم. کارت‌های ویژه مشتریان، VIP Cardو یا Club card مواردی هستند که شاید تا اندازه زیادی آنرا به عنوان باشگاه مشتریان بشناسیم ولی هنوز راه‌ خود را به صورتی که باید در بین صنف کافه‌ها در کشور باز نکرده است.
در بسیاری از کشورهایی که فرهنگ قهوه‌نوشی و کافه‌نشینی جای خود را در میان مردم باز کرده است، کافه‌ها تلاش می‌کنند تا مشتریان خود را دائمی کنند برخی از راههایی که برای رسیدن به این هدف در پیش گرفته‌اند به صورت زیر است:

الف- کارت‌های ویژه برای قهوه مجانی!

این کارت‌ها روش ارزان قیمتی هستند که معمولا توسط کافه‌های کوچک و محلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با هر بار خرید قهوه‌ی بیرون‌بر (Take away) یک پانچ روی کارت انجام می‌شود. پنجمین و یا دهمین پانچ به معنی قهوه رایگان است! همان طور که اشاره شد این روش بیشتر برای قهوه‌ی بیرون‌بر استفاده می‌شود.

کارتهای مخصوص تشویق مشتریان برای قهوه بیرون بر

ب- کارت‌های الکترونیکی:

این کارت‌ها کمی جذاب‌تر هستند و اطلاعات بیشتری از مشتری را جمع‌آوری می‌کنند، معمولا توسط کافه‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند. بسیاری از کافه‌هایی که سیاست فرانشیز کردن را در پیش دارند از این کارتها و تجهیزات مربوطه در تمامی شعب استفاده می‌کنند و مشتری را مقید می‌کنند که در هر محدوده و منطقه‌ای از شهر به دنبال شعبه‌ای از کافه آنها باشد.
برای اولین بار و پس از تحویل کارت از کافه، مشتری بایستی به وب‌سایت کافه مراجعه کند و اطلاعات مندرج بر روی کارت خود را وارد کرده و سپس با ایجاد یک پروفایل اطلاعات شخصی خود را نیز اضافه نماید. (ارتباط کارت با مشتری) بسیاری از کافه‌ها بر همین اساس و در روزهای مشخصی (مانند روز تولد و یا سالگرد اولین رجیستر شدن) مشتری خود را به صرف قهوه و یا نوشیدنی دیگری مهمان می‌کنند.
صاحب کارت هر بار و پس از مراجعه به کافه کارت خود به مسئول کافه تحویل می‌دهد و به ازای هر خرید امتیاز دریافت می‌کند. مشتری می‌تواند با مراجعه به سایت و پس از Login کردن لیست تراکنش‌های خود را به صورت آنلاین مشاهده کند. اینکه هر بار در هر شعبه چه سفارش‌هایی داشته و چند امتیاز کسب کرده است. پس از رسیدن به امتیاز مشخص، صاحب کارت نوشیدنی جدید را مهمان کافه خواهد بود.

مشتری دائمی برای کافه ها

ج- استفاده از اپلیکیشن‌های موبایل:

کافه‌های بزرگتر به جز استفاده از کارت‌های الکترونیکی به استفاده از اپلیکیشن‌های اختصاصی موبایل رو آورده‌اند. به این ترتیب که موبایل مشتری جایگزین کارت‌الکترونیکی شده است. استفاده از ابزارهایی مانند تکان دادن موبایل برای پیدا کردن نزدیک‌ترین شعبه (و حتی اینکه امروز چه Offerهایی با قیمت پایین‌تر در کافه موجود است) استفاده از این اپلیکیشن‌ها را برای مشتریان دلپذیرتر کرده است. اطلاعات بیشتر در مورد این اپلیکیشنها را از اینجا بخوانید.

تولدتان مبارک! یک قهوه مهمان کافه ما باشید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد می کنیم، این مطالب را هم مشاهده کنید.