چربي‌سوزي با چاي سبز

چربي‌سوزي با چاي سبز

نوشته شده در قسمت : كمي تخصصي‌تر ، توسط مدیر سایت

چاي، اگر چه در كشورهاي آسيايي خصوصا آسياي شرقي بسيار شناخته شده و محبوب است و خاستگاه آن به چين برمي‌گردد ولي در حال حاضر جايگاه بسيار خوبي در اكثر كشورهاي اروپايي و آمريكايي نيز پيدا كرده است كه به جرات مي‌توان گفت چاي يكي از پرطرفدارترين نوشيدني‌هاي جهان بعد از آب است.
چاي گياهي بوته‌اي كه قسمت اصلي مورد استفاده، برگ آن است. چيدن برگها توسط دست انجام مي‌شود و سپس به كارخانه تحويل داده مي‌شود تا به صورتهاي مختلف تبديل به انواع چاي شود.
در واقع چاي سياه و سبز يكي است ولي در روند توليد آنها تفاوت زيادي وجود دارد. چاي سياه از پلاسيده و تخمير كردن برگ چاي تهيه مي‌شود ولي چاي سبز از خشك كردن سريع برگ‌هاي چاي به دست مي‌آيد و در اين شرايط اجازه تخمير به آنها داده نمي‌شود به همين دليل چاي سبز از نظر آنتي اكسيدان‌ها و مواد ضد سرطان غني‌تر شمرده مي‌شود. تحقيقات مختلف نشان مي‌دهد كه در كشورها و جوامعي كه مردم هر روز چاي سبز مي‌نوشند موارد سرطان كمتر ديده مي‌شود.

چاي سبز

نوشيدني براي تناسب اندام:
مصرف منظم و روزانه چاي سبز در طولاني مدت مي‌تواند اثر مثبت در كاهش وزن افراد چاق داشته باشد. چاي سبز به دليل داشتن ماده‌اي به نام EGCG كه نوعي پلي فنول است باعث تحريك متابوليسم يا به اصطلاح سوخت و ساز بدن شده و به اين صورت باعث كاهش وزن مي‌شود. لازم به ذكر است كه يكي از دلايل اضافه وزن يا چاقي كاهش متابوليسم پايه است.
چاي سبز باعث كاهش جذب روده‌اي قندها مي‌شود و از اين طريق به كاهش وزن كمك مي‌كند. با اين حال بايد به ياد داشت كه يك كاهش وزن اصولي و ماندگار نيازمند رژيم غذايي صحيح و ورزش نيز است.

 

منبع: نشريه غذا – شماره 62 ، مهرماه 1391

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد می کنیم، این مطالب را هم مشاهده کنید.