چاي سفيد چيست و چه خواصي دارد؟

چاي سفيد چيست و چه خواصي دارد؟

نوشته شده در قسمت : اختصاصی ، كمي تخصصي‌تر ، توسط مهدی منسومی

نام چای سفید از کجا آمده است؟
این نام از شکوفه‌های سفید- نقره‌ای باز نشده گیاه چای گرفته شده است. اگر چه رنگ این نوشیدنی هیچ وقت به صورت سفید نیست و دم‌نوش آن رنگی متمایل به زرد کمرنگ دارد.

چای سفید چیست؟
چای سفید نوعی از چای متراکم است که مانند بسیاری از چای و دم‌نوش‌ها از کشور چین برخاسته است. معمولا این نوع چای در اول فصل بهار چیده شده و دست چین‌های اول چای به عنوان ماده خام در تهیه چای متراکم استفاده می‌شود.
بر خلاف نام آن، چاي سفيد خشك به زنگ سبز تيره (متمايل به سياه) است و بوي نسبتا تندي دارد. مقدار کافئین این چای بسیار پایین است و طعم میوه‌ای مطلوب و عطر خاص خود را دارد.
بر اساس تحقیقاتی که در دانشگاه Kingston در سال 2009 انجام شده مشخص شده که این چای مانند چای سبز سرشار از آنتی‌اکسیدان‌هاست و می‌تواند از خطر جمله قلبی و سرطان جلوگیری کند.
این روزها چای سفید نه تنها در شرق بلکه در تمامی دنیا به خصوص برای افرادی که به سلامتی خود اهمیت می‌دهند هواخواهان بسیاری دارد. +

چای سفید قبلا چگونه فرآوری و مصرف می‌شده؟
در صورت مطالعه تاریخچه چای در خواهیم یافت که ماهیت و سبک تهیه و تولید چای سفید، با روشی که امروزه مورد استفاده قرار می‌گیرد کاملا متفاوت بوده است، در گذشته برگهای چای به صورت قالبی آماده می‌شده و سپس این محصول (که به چای آجری معروف بوده) داخل هاون سنگی کوبیده شده و پس از اضافه کردن آب داغ در داخل کتری‌های سنگی جوشانده می‌شده و به صورت یک نوشیدنی گرم نوشیده می‌شده است.

خواص چاي سفيد

توصیه‌هایی برای دم کردن چای سفید:
بر خلاف چای سیاه پیشنهاد می‌شود، آنرا مانند چای سبز و در لیوان مخصوص دم‌نوش و یا یک قوری شیشه‌ای و یا قوری چینی در دار با دمای حدود 80 درجه سانتیگراد دم کنید. براي مشاهده دم‌نوش چاي سفيد اين صفحه را مشاهده كنيد.

ترجمه و گردآوري: وب‌سايت ويكي‌درينك

منابع:‌
وب سايت فارسي و انگليسي ويكي‌پديا
همشهري آنلاين

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد می کنیم، این مطالب را هم مشاهده کنید.