شير كم چرب، نيمه چرب يا پرچرب؟
تحقيقات اخير نشان مي‌دهد كه شير كم چرب لزوما سالمترين انتخاب نمي‌باشد. البته اين شير نسبت به شير پرچرب داراي چربي و كالري كمتر و كلسيم بيشتر است، اما برخي از متخصصان معتقدند كه شير اشباع شده در لبنيات ممكن است از نظر بيماري قلبي، مشكلي ايجاد نكند. در حقيقت، ما با نوشيدن شير كم چرب ممكن است از مواد مغذي قابل حل در چربي مثل ويتامين A و E بهره‌مند نشويم. شير نيمه چرب به اندازه كافي چربي كمي دارد، اما نسبت به شير پرچرب ميزان كمتري ويتامين‌هاي حلال در چربي دارد. بنا بر اين اطمينان حاصل كنيد كه ويتامين‌هاي حلال در چربي بدن خود را از منابع ديگر غذايي به دست مي‌آوريد. مانند سالاد، سبزيجات سرد شده با سس روغني.

بهترين شير براي كودكان
سازمان بهداشت و سلامت توصيه مي‌كند كه كودكان تا 6 ماهگي از شير مادر تغديه كنند و از يك سالگي نوشيدن شير گاو پرچرب فقط پس از پنج سالگي توصيه مي‌شود. در صورتي كه كودك شما به شير آلرژي دارد به پزشك يا متخصص تغذيه مراجعه كنيد. برخي از جايگزين‌ها مانند نوشيدني‌هاي سويا ممكن است براي كودكان نامناسب باشند.

چه شیری مناسب است؟

برخي از جايگزين‌هاي در حال بررسي براي شير گاو:
يك محصول طبيعي كه از نظر تغديه شبيه شير گاو است. اين شير براي افرادي كه نسبت به شير گاو آلرژي دارند انتخاب مناسبي است، زيرا ذرات چربي و لاكتوز كمتري دارد. اين شير را مي‌توان در چاي، قهوه و هات‌چاكلت به كار برد.
شير بز طعمي قوي، خاص و كمي شيرين دارد. از اين شير مي‌توان در اكثر رسپي‌ها استفاده كرد.

شير سويا يا پروتئين سويا
شير سويا از نظر ميزان پروتئين با شير گاو قابل مقايسه است و چربي كمتري دارد. غذاهاي حاوي شير سويا مي‌توانند ميزان كلسترول را كنترل نمايند. براي اين امر روزانه حدود 25 گرم پروتئين سويا يا 3 تا 4 ليوان شير سويا مورد نياز است. برخي از كارخانه‌هاي شير سوياي غني شده با كلسيم و ويتامين A و D توليد مي‌كنند.
شير سوياي غني شده با كلسيم و ويتامين A و D براي افرادي كه لبنيات مصرف نمي‌كنند و در جستجوي چربي كمتري هستند بسيار مناسب است. شير سويا را مي‌توان با چاي و قهوه مخلوط نمود. شير سويا با طعم و مزه‌اي غليظ و مزه‌اي كمي دودي داشته و در آشپزي نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

 

منبع:‌
زهرا اسمعيلي تهراني

نشریه نوشیدنی ها

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد می کنیم، این مطالب را هم مشاهده کنید.