قهوه فرانسه یا قهوه دمی

قهوه فرانسه یا قهوه دمی

نوشته شده در قسمت : اختصاصی ، كمي تخصصي‌تر ، توسط مدیر سایت

بسیاری از افراد به اشتباه اعتقاد دارند قهوه فرانسه در دیگر مناطق دنیا وجود ندارد و دیگر سرو نمی‌شود، در حالی که قهوه فرانسه در منوی بسیاری از کافه‌ها تحت عنوان قهوه فرانسه و یا فرنچ پرس موجود است. به عنوان نمونه این منو را ببینید، تصویر بامزه پایین را هم از همین سایت برداشته‌ایم.

قهوه فرانسه
قهوه فرانسه به نسبت بسیاری دیگر از قهوه‌ها رقیق‌تر به حساب می‌آید و البته میزان کافئین کمتری دارد. بعضی افراد تمایل دارند آنرا با مقداری شیر و شکر سرو کنند. معمولا قهوه فرانسه را در یک فنجان بزرگ با دهانه گشاد سرو می‌کنند.
به علت نوع آماده سازی قهوه فرانسه به آن «قهوه دمی» یا «قهوه فیلتری» هم گفته می‌شود. در تهیه قهوه فرانسه، آب بر اساس گرانش از میان دانه‌های قهوه بو داده شده عبور می‌کند و سپس از میان فیلتر (که دانه‌های قهوه درون آن است) عبور می‌کند. در اینجا تصویری از انواع دانه‌های بو داده شده قهوه را تهیه کرده‌ایم.

امروزه معمولا برای درست کردن قهوه فرانسه از دستگاههای برقی قهوه ساز که دارای قوری شیشه‌ای (و یا آلومینیومی) است استفاده می‌کنند. این نوع قهوه سازها نسبتا متداول هستند و بر اساس برند شرکت سازنده قیمتهای متفاوتی دارند. یک نوع سنتی‌تر روش درست کردن قهوه فرانسه نیز استفاده از دستگاه فرنچ‌پرس است که این دستگاه نیز بر اساس مکانیزمی قهوه را دم می‌کند، شاید یکی از مزایای فرنچ‌پرس این است که قهوه‌تان را بدون نیاز به برق و با یک روش اصیل آماده می‌کنید.

معمولا دستگاههای برقی خریداری شده فاقد فیلتر هستند اگر شما هم یکی از همین دستگاهها را تهیه کرده‌اید نگران تهیه فیلترها نباشید چرا که این فیلترهای کاغذی بسیار متداول هستند و با بهای کمی می‌توانید بسته‌های 40 تایی – 80 تایی و 100 تایی آنرا خریداری کنید. حسن فیلترهای کاغذی راحتی آن است، بعد از آماده شدن قهوه می‌توانید فیلتر کاغذی را بیرون آورده و آنرا دور بیندازید.

در این صفحه از ویکی‌پدیا می‌توانید نمونه‌هایی از فیلترهایی که برای تولید قهوه فرانسه استفاده می‌شود را مشاهده کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد می کنیم، این مطالب را هم مشاهده کنید.