در خاوردور (آسياي شرقي) از شير نارگيل براي طعم دار كردن و البته غني‌سازي غذاها استفاده مي‌شود. تنها كشوري كه در اين منطقه از آسيا از شير نارگيل در تهيه غذاهاي خود استفاده نمي‌كند كشور ژاپن مي‌باشد. شير نارگيل بر خلاف آنچه كه اكثريت تصور مي‌كنند مايعي است كه در گوشت ميوه نارگيل يافت مي‌شود. هر چند از مايع رقيقي كه درون ميوه نارگيل مي‌باشد در تهيه نوشيدني‌هاي خوشگوار استفاده مي‌شود اما شير نارگيلي كه از تهيه آن در تهيه غذاها استفاده مي‌شود از گوشت يا مغز سفيد رنگ اين ميوه گرفته مي‌شود. اگر اين شير را به حال خود بگذاريد بخش غليظ آن همانند خامه بر روي آن نمايان مي‌شود. اگر شير به اندازه كافي خنك و سرد باشد لايه غليظ شكل گرفته در سطح آن به سادگي قابل جداشدن و برداشت است. هميشه نارگيلي را برگزينيد كه شير بيشتري در آن موجود باشد. نارگيل را محكم تكان دهيد اگر صداي خوردن آب درون آن به اطراف را نشنيديد، بدانيد كه مغز سفيد رنگ نارگيل به سختي از آن جدا خواهد شد. اگر نارگيلي را با پوست و غلاف سبز رنگ يافتيد كه الياف‌هايي نيز به آن متصل بود بدانيد مغز آن حتما نرم و سفيد كرمي مي‌باشد. اگر شير نارگيل را در يخچال نگهداري مي‌كنيد پيش از استفاده حتما آنرا در مجاورت هواي اتاق قرار دهيد تا يكدست شود.

نكته: شير نارگيل مي‌تواند به طور مستقيم از مغز ميوه نارگيل گرفته شود كه در اين صورت شير غليظ‌تري نسبت به گونه‌هاي كنسروي و قوطي آن به شما مي‌دهد. گونه‌هاي كنسروي هم گرانتر است و هم شير نارگيل با پودرهاي حل شدني تركيب شده و به صورت كنسروي به فروش مي‌رسد. اين نوع كنسروي كه از پودر و شير غليظ تهيه مي‌شود نيز شير غني است. اما بهتر است از آن در تهيه سس و اين قبيل كارها بهره برد. اگر مايل بوديد تا شير غليظ‌تري به دست آوريد بايد از تعداد بيشتري نارگيل استفاده كنيد.

شیر نارگیل چیست؟

.

.
طرز تهيه شير نارگيل:

نارگيل تازه 2 عدد
آب يك ليتر و 250 ميلي‌ليتر (5 پيمانه) كه تازه از روي حرارت برداشته‌ايد.

براي شكستن نارگيل تنها لازم است با پشت تيغه ساطور ضربه‌اي آهسته به خط مياني آن بزنيد. پس از اينكه چند ضربه آهسته بر روي نارگيل بزنيد سطح آن ترك مي‌خورد در همين وضعيت نارگيل را روي ظرفي نگه داريد و آب داخل آنرا بگيريد. اين عمل بر روي تمامي نارگيل‌ها انجام دهيد، در آخر هر نارگيل به دو قسمت تقسيم مي‌شود.
براي جدا كردن مغز سفيد رنگ ميوه از پوست و فضاي خارجي آن مي‌توانيد از يك كارد استفاده كنيد. روش ديگر اين است كه به كمك يك چكش چند ضربه آهسته به پوست نارگيل بزنيد تا مغز به سادگي از پوست خارجي آن جدا شود.
پس از اينكه پوست سخت و خارجي نارگيل جدا شد با يك پوست‌كن سبزيجات لايه يا پوست قهوه‌اي چسبيده به مغز سفيد رنگ نارگيل را جدا كنيد بعد از اينكه لايه قهوه‌اي را جدا كرديد مغز سفيد رنگ را به قطعات كوچكتر تقسيم كنيد و در مخلوط كن قرار دهيد و با سرعت بالا شروع به آسياب كردن آنها كنيد. سپس آب داغ را به آن اضافه كنيد و مجددا موارد را مخلوط كنيد. اجازه دهيد مخلوط در ظرفي ديگر براي 30 دقيقه استراحت كند. در آخر به كمك يك صافي دانه ريز با تنظيف كاملا ريز شروع به جدا كردن شير از خمير نارگيل كنيد. مي‌توانيد اين عمل را دوبار انجام دهيد ولي شير نارگيل اول غليظ و شيرنارگيل دوم رقيق مي‌باشد كه معمولا شير نارگيل دوم فقط براي مزه‌دار كردن مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
براي اينكه از خمير با تفاله باقيمانده نيز نهايت استفاده را ببريد آنرا روي سيني فر پخش كنيد و در فر با 115 درجه سانتيگراد قرار دهيد تا خشك شود. پس از اينكه به اندازه كافي خشك شد پودر را در مخلوط كن بگذاريد و اندكي مخلوط كنيدتا در نهايت پودر نارگيل تازه و معطري به دست بيايد.

.

.

.

منبع: نشريه دنياي نوشيدني‌ها

نظرات کاربران

6 پاسخ به “شير نارگيل”

 1. پیمان گفت:

  سلام.ممنون از سایتتون.من درباره این نوشیدنی اطلاعی ندارم ولی نوشته اید خاور دور(آسیای غربی)
  در صورتی که خاوردور میشه آسیای شرقی که شامل ژاپن،چین،کره و …. هست.فک کنم اشتباه تایپی باشه.

 2. شبنم گفت:

  سلام با تشکر از مطالب مفید سایت. من بدون اینکه شیر نارگیل رو بگیرم پودرش کردم .حالا رنگش قهوهای شده آیا مسشه از این استفاده کرد یا نه

 3. علی مارانی گفت:

  اگر بخواهم با پودر نارگیل درست کنم چی

 4. غزل گفت:

  آسیای غربی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد می کنیم، این مطالب را هم مشاهده کنید.