خواص بیشتر درباره چای سبز

خواص بیشتر درباره چای سبز

نوشته شده در قسمت : اختصاصی ، كمي تخصصي‌تر ، توسط مدیر سایت

چای سبز به دلیل دارا بودن ترکیبات فیتوکیمیاکال و پلی فنولی که آنتی‌اکسیدانی قوی محسوب می‌شود، دارای قدرت مبارزه با سموم، مواد مضر و سلولهای سرطانی است و می‌تواند مانع رشد سلول‌های سرطانی و تومورها شود. اثرات مثبت و ضدسرطانی چای سبز در برابر سرطان پرستات، تخمدان، مثانه، معده، ریه، سینه و خون در مطالعات و پروژهشهای متعدد دیده و بررسی شده است. محققین افراد مبتلا یا مستعد به بدخیمی را به نوشیدن روزانه 2 تا 3 فنجان چای سبز به دلیل اثرات مفید در روند درمان و کاهش عوارض آن و کاهش پیشرفت بیماری توصیه می‌کنند.
همچنین دیده شده است که EGCG  موجود در چای سبز می‌تواند مانع از تخریب سلولهای پوستی ناشی از شدن پوست پیشگیری می‌کند.

خواص بيشتر از چاي سبز

فشار خونی‌ها از این چای بنوشند:
کاتچین موجود در چای سبز با اثر بر روی فعالیت آنزیم لیپباز مانع افزایش ناکهانی تری گلیسیرید در خون می‌شود. مصرف اینو نوشیدنی به دلیل ترکیبات آنتی اکسیدانی مانع اکسیداسیون کلسترول در عروق شده و به کنترل بهتر فشار خون کمک می‌کند و به همین دلیل احتمال خطر حمله قلبی و مشکلات قلبی عروقی را کاهش می‌دهد. چای سبز روند بهبود سلولهای قلبی بعد از سکته را سرعت می‌بخشد و در کل بازگشت به وضعیت سلامت بعد از آسیب قلبی را به دلیل داشتن ترکیبات پلی فنولی و آنتی اکسیدانی ممکن می‌سازد.

 

برای آنها که حافظه قوی‌تر می‌خواهند:
مصرف منظم این دم کرده گیاهی باعث افزایش تمرکز و حافظه، پیشگیری از آلزایمر، کاهش التهاب مفاصل و آرتروز، پیشگیری از بیماری‌های اتوایمیون مانند ام‌اس و افزایش توان استقامتی در تمرینات ورزشی می‌شود.
علاوه بر این حضور ماده‌ای به نام فلورین در چای سبز باعث افزایش استحکام دندان‌ها و پیشگیری از پوسیدگی دندان می‌شود. نوشیدن چای سبز موجب تقویت سیستم عصبی و کاهش استرس و فشارهای عصبی در افراد می‌شود.

 

منبع : مجله غذا – شماره 62
مهرماه 1391

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد می کنیم، این مطالب را هم مشاهده کنید.