بیشتر درباره اسپرسو

بیشتر درباره اسپرسو

نوشته شده در قسمت : اختصاصی ، كمي تخصصي‌تر ، توسط مهدی منسومی

هدف از این قسمت آموزش تولید اسپرسو نیست، پیشتر در مورد طرز تهیه اسپرسو نوشته بودیم. بلکه در این نوشتار قصد داریم تا موارد بیشتری در مورد اسپرسو و نوشیدنی‌های برپایه اسپرسو صحبت کنیم، در مورد شات و یا تفاوت اسپرسو سینگل با دوبل و سایر انواع آن.

اسپرسو اولین بار توسط ایتالیایی‌ها ابداع شد، اگر چه در حال حاضر در همه جای جهان بسیار پرطرفدار است اما می‌توان آنرا یک نوشیدن اصیل ایتالیایی نامید. آنها بودند که اولین بار این نوه قهوه را تحت فشار بالای آب تهیه کردند، همان‌طور که در بخش اسپرسو نوشتیم برای این کار باید از دستگاه مخصوصی استفاده کرد، امروزه برندهای مختلفی در بازار دستگاههای اسپرسو‌ساز ارائه می‌کنند، بعضی‌ها اتوماتیک و بعضی ساده‌تر هستند. کروپس، دلونگی، مرفی‌ریچاردز نمونه‌هایی از این دستگاهها هستند که با کیفیت و قیمتهای مختلف دستگاههای اسپرسو‌ساز تولید می‌کنند.
در دستگاههای ابتدایی اسپرسو (که در مورد آن مفصل‌تر خواهیم نوشت) در قسمت پایینی، آب می ریزند و بعد از آنکه آب به جوش آمد آب با فشار بالا وارد قسمت میانی می‌شود، پودر قهوه هم در همین قسمت میانی قرار دارد. در نهایت نوشیدنی قهوه در قسمت بالای قوری جمع می‌شود. قهوه حاصل مانند قهوه ترک حاوی یک خامه روشن‌تر است که معمولا در روی استکان قرار می‌گیرد. قهوه اسپرسو پایه بسیاری از نوشیدنی‌های گرم مانند کاپوچینو، کافه لاته، مامیاتو، امریکانو و … است.
قهوه اسپرسو در اندازه های مختلفی سرو می‌شود که به آن «شات» می‌گویند، که در اصل نوعی پیمانه اندازه‌گیری است. شات‌ها در سرو قهوه به اندازه‌ی پودر قهوه و حجم آب بستگی دارد، واحدهای سینگل، دوبل، تریپل برای اندازه گیری پودر قهوه و واحدهای رسترتو، نرمال و لونگو برای حجم آب استفاده می‌شود.
اما بیایید و بررسی کنیم که اینها چه تفاوتی باهم دارند؟ شات سینگل از 7 گرم پودر قهوه، دوبل شامل 14 گرم و تریپل از 21 گرم تشکیل شده است.
جالب است که بدانیم این شات‌ها از لحاظ حجم مایع نیز متفاوت هستند. به صورتی که اگر 7 گرم پودر قهوه در فنجان 30 میلی‌لیتر سرو شود به آن ریسترتو می‌گویند، در 60 میلی‌لیتر نرمال و در 90 میلی‌لیتر لونگو نامیده می‌شود. پس ما می‌توانیم یک فنجان قهوه‌ی دوبل ریسترتو را با 14 گرم قهوه و 30 میلی‌لیتر آب تهیه کنیم.

این صرفا یک توضیح برای مفهوم شات است، با توضیحات بالا دقیق‌تر می‌دانیم که وقتی برای تهیه کافه لاته گفته می‌شود در تهیه نوشیدنی «کافه لاته» یک شات اسپرسو و 2 شات شیر گرم و فوم سرو می‌شود، شات به چه معنا استفاده می‌شود.

نظرات کاربران

یک پاسخ به “بیشتر درباره اسپرسو”

  1. Mb گفت:

    ریسترتو 22 میلی لیتر. اسپرسو 30میلی لیتر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد می کنیم، این مطالب را هم مشاهده کنید.