باریستا کیست؟

باریستا کیست؟

نوشته شده در قسمت : اختصاصی ، كمي تخصصي‌تر ، توسط سمیه آتشی

حتما می دانید که یک فنجان اسپرسو یا یک کافه ماکیاتو به خودی خود و با تنظیمات دستگاه قهوه ساز تهیه نمی شود، بلکه تمام این نوشیدنیها توسط دستان ماهری که اشتیاق و علاقه شدیدی به تهیه آن با بهترین کیفیت ممکن را دارد تهیه می شوند. اگر شما هم علاقمند به شناخت باریستا و وظایف او هستید این بخش را مطالعه کنید.

.
باریستا کیست؟
باریستا یک کلمه ایتالیایی است، باریستا در اصل شخص حرفه ای (خانم یا آقا) است که مسئولیت تهیه نوشیدنی های گرم و سرد بر پایه اسپرسو را در کافه بر عهده دارد. امروزه در بسیاری از کافه ها باریستا، نوشیدنی گرم و سرد بر پایه قهوه و یا حتی غیر از آن را نیز تهیه می کند. لباس باریستا ها معمولا با یک ژاکت، جلیقه یا پیشبند از دیگر کارکنان کافه متمایز می شود.
یک باریستای خوب باید به طور دقیق بداند که مثلا برای تهیه یک شات اسپرسو با توجه به نوع قهوه، نوع رست شدن آن، مدت زمان گذشته از آسیاب آن، از چه مقدار آب داغ و به چه مدت زمان باید استفاده کرد.

.

باریستا کیست

.
آنها باید دقیقا با امکانات و قابلیتهای دستگاه اسپرسو ساز حرفه ای هم در حالت دستی و هم در حالت نیمه-تمام اتوماتیک آشنا باشند. زیرا این دستگاه مهمترین ابزار کار باریستا است.
مهارت های یک باریستای حرفه ای خیلی بیشتر از تهیه قهوه اسپرسو با کیفیت است. یک باریستا باید بتواند کیفیت و طعم قهوه را تشخیص دهد، برخی از آنها تخصص لازم برای میکس کردن انواع قهوه بر اساس سلیقه مشتری را دارند یا بر اساس دانش و اطلاعات خود می توانند قهوه باب میل مشتری را به وی ارائه دهند، همین طور با انواع مختلف آسیاب کردن قهوه جهت مصارف مختلف آشنایی دارند. بخشی دیگری از مهارت آنها مربوط به تهیه فوم شیر جهت تهیه انواع نوشیدنی های بر پایه اسپرسو مانند کاپوچینو یا کافه لاته و … است. یک باریستای خوب به جز موارد ذکر شده تخصص و مهارت در تهیه انواع دیگر قهوه ها را دارد همچنین برخی از باریستا ها به طور تخصصی مهارت در تهیه لاته آرت، رست قهوه و تهیه نوشیدنی های سرد بر پایه قهوه را نیز دارا هستند.
برای باریستا شدن فرد باید بتواند انواع مختلف قهوه ها را درست کند که این مستلزم گذراندن دوره های تخصصی باریستایی و همچنین نیاز به کار تجربی و تمرین فراوان دارد. یک باریستا علاوه بر دانش و تخصص باید علاقه بسیار زیادی به قهوه داشته باشد. هیچگاه از یادگیری دست نکشد و بتواند از خلاقیت، ابتکار و سرعت عمل خود خصوصا در زمان های شلوغ کافه استفاده کند.

.

اپلیکیشن ویکی درینک

.

نظرات کاربران

2 پاسخ به “باریستا کیست؟”

  1. Sam می‌گه:

    عالی بود ، واقعا ممنون برای کل سایت و این مطلب خوب

  2. mahasa می‌گه:

    دوست داشتم

پاسخ دهید

پیشنهاد می کنیم، این مطالب را هم مشاهده کنید.