باریستا کیست؟

باریستا کیست؟

نوشته شده در قسمت : اختصاصی ، كمي تخصصي‌تر ، توسط سمیه آتشی

حتما مي دانيد که يک فنجان اسپرسو يا يک کافه ماکياتو به خودی خود و با تنظیمات دستگاه قهوه ساز تهيه نمي شود، بلکه تمام این نوشیدنیها توسط دستان ماهري که اشتياق و علاقه شديدي به تهيه آن با بهترين کيفيت ممکن را دارد تهيه مي شوند. اگر شما هم علاقمند به شناخت باريستا و وظايف او هستید اين بخش را مطالعه کنيد.

.
باريستا کيست؟
باريستا يک کلمه ايتاليايي است، باريستا در اصل شخص حرفه اي (خانم يا آقا) است که مسئوليت تهيه نوشيدني هاي گرم و سرد بر پايه اسپرسو را در کافه بر عهده دارد. امروزه در بسياري از کافه ها باريستا، نوشيدني گرم و سرد بر پايه قهوه و يا حتی غير از آن را نيز تهيه مي کند. لباس باريستا ها معمولا با يک ژاکت، جليقه يا پيشبند از ديگر کارکنان کافه متمايز مي شود.
يک باريستاي خوب بايد به طور دقيق بداند که مثلا براي تهيه يک شات اسپرسو با توجه به نوع قهوه، نوع رست شدن آن، مدت زمان گذشته از آسياب آن، از چه مقدار آب داغ و به چه مدت زمان بايد استفاده کرد.

.

باریستا کیست

.
آنها بايد دقيقا با امکانات و قابليتهاي دستگاه اسپرسو ساز حرفه ای هم در حالت دستي و هم در حالت نيمه-تمام اتوماتيک آشنا باشند. زيرا اين دستگاه مهمترين ابزار کار باریستا است.
مهارت هاي يک باريستاي حرفه اي خيلي بيشتر از تهيه قهوه اسپرسو با کيفيت است. يک باريستا بايد بتواند کيفيت و طعم قهوه را تشخيص دهد، برخي از آنها تخصص لازم براي ميکس کردن انواع قهوه بر اساس سليقه مشتري را دارند يا بر اساس دانش و اطلاعات خود مي توانند قهوه باب ميل مشتري را به وي ارائه دهند، همین طور با انواع مختلف آسياب کردن قهوه جهت مصارف مختلف آشنايي دارند. بخشی دیگری از مهارت آنها مربوط به تهيه فوم شير جهت تهيه انواع نوشيدني هاي بر پايه اسپرسو مانند کاپوچينو يا کافه لاته و … است. یک باریستای خوب به جز موارد ذکر شده تخصص و مهارت در تهيه انواع دیگر قهوه ها را دارد همچنين برخي از باريستا ها به طور تخصصي مهارت در تهيه لاته آرت، رست قهوه و تهيه نوشيدني هاي سرد بر پايه قهوه را نيز دارا هستند.
براي باريستا شدن فرد بايد بتواند انواع مختلف قهوه ها را درست کند که اين مستلزم گذراندن دوره هاي تخصصي باريستايي و همچنين نياز به کار تجربي و تمرين فراوان دارد. يک باریستا علاوه بر دانش و تخصص بايد علاقه بسيار زيادي به قهوه داشته باشد. هيچگاه از يادگيري دست نکشد و بتواند از خلاقيت، ابتکار و سرعت عمل خود خصوصا در زمان هاي شلوغ کافه استفاده کند.

.

اپلیکیشن ویکی درینک

.

نظرات کاربران

3 پاسخ به “باریستا کیست؟”

  1. Sam گفت:

    عالی بود ، واقعا ممنون برای کل سایت و این مطلب خوب

  2. mahasa گفت:

    دوست داشتم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهاد می کنیم، این مطالب را هم مشاهده کنید.